POWRÓT
Blog_wpis_6

Rozmowa rekrutacyjna IT, jak to ugryźć?

Zastanawiasz się jak wygląda dobra rozmowa rekrutacyjna IT?

Rozmowa rekrutacyjna w IT jest zazwyczaj podzielona na kilka etapów, pierwszym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna z rekruterem, która najczęściej jest osobą nie-techniczną.

Rekruter opowiada odrobinę na temat firmy, którą reprezentuje w poszukiwaniu kandydata na dane stanowisko. Przedstawia po krótce warunki zatrudnienia, dodatki pozapłacowe, jak np. możliwość uzyskania karty Multisport itd., w zasadzie wszystko to co może dodatkowo zmotywować Cię do pracy w danej firmie. 

W drugim etapie rozmowy kwalifikacyjnej IT zostaniesz poproszony/na o powiedzenie kilku słów o sobie, swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

Jest to ważny etap, ponieważ od tego etapu zależy Twoje być czy nie być na rozmowie rekrutacyjnej IT. Ważne jest, żeby być dobrze przygotowanym do tego etapu i zaprezentować swoje umiejętności w najlepszy sposób, ponieważ w tym momencie poniekąd sprzedajesz swoje umiejętności rekruterowi.

Nie obrażaj się na powiedzenie „trzeba umieć się sprzedać”, sam również kiedyś nie lubiłem takich określeń, jednak takie są realia dzisiejszego rynku pracy, szczególnie jak zaczynasz w branży IT, a konkurencja wśród juniorów jest obecnie spora i dużo zależy od umiejętności zaprezentowania się rekruterowi.

Po tym jak opowiesz o sobie, najczęściej rekruter będzie chciał sprawdzić Twoją znajomość języka angielskiego. Zazwyczaj zostaną zadane 2-3 pytania otwarte, czyli takie na które odpowiedź z Twojej strony nie kończy się na krótkim „tak” lub „nie”, lecz odpowiadając będziesz mógł/a wykazać się umiejętnością poprawnego formułowania zdań i wyrażania swoich myśli w języku obcym.

Do tego etapu ciężko jest się przygotować, ale jest to możliwe i chętnie z Tobą przećwiczę ten etap https://itscool.pl/#kontakt, dobrze jest po prostu umieć powiedzieć coś o sobie, swoim doświadczeniu nie tylko zawodowym. Świetna i pożądana jest tutaj umiejętność prowadzenia tzw. small talk-u.

Jest to o tyle przydatna umiejętność, ponieważ w obecnym świecie IT specjaliści już nie siedzą w przysłowiowej piwnicy, ale aktywnie uczestniczą w życiu firmy oraz spotkaniach z klientem, na których językiem uniwersalnym jest Angielski.

Po rozmowie rekrutacyjnej IT w języku angielskim najczęściej większość spraw jest już uzgodniona i jasna.

Tutaj pojawia się okazja do zadawania pytań z Twojej strony. Jest to etap ważny, ponieważ na tym etapie to Ty, jako kandydat pokazujesz jak bardzo jesteś zainteresowany firmą i pracą dla niej.

Zadając pytania o np.: zespół w którym miałbyś/miałabyś zacząć pracować, o przyczyny poszukiwania kandydata na dane stanowisko (o ile to już wcześniej nie zostało powiedziane) czy poprzedni pracownik zrezygnował, jeśli tak to dlaczego? Czy może oferta pracy jest związana z rozwojem danego działu, bądź całej firmy? Czy firma planuje dalszy rozwój w Polsce? itd.,
Z pewnością zyskasz w oczach rekrutera, a przy okazji będziesz w stanie ocenić stanowisko pod kątem przyszłości swojej kariery i rozwoju w danej organizacji.

Wpis ten jest jedynie drobną częścią procesu rozmowy kwalifikacyjnej w IT.

Jeśli jesteś zainteresowany/a przećwiczeniem rozmowy kwalifikacyjnej IT, skontaktuj się ze mną, a ja chętnie przekażę Ci wiedzę jaką zdobyłem sam biorąc udział w dziesiątkach jak nie ponad setce rozmów rekrutacyjnych IT w swojej karierze, jako praktyk IT, osoba przepytywana, jak i przepytująca. https://itscool.pl/#kontakt

Pozdrawiam, cześć!

IT is cool!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments