POWRÓT
Blog_wpis_5

Programowanie nie dla każdego…

Nie każdy nadaje się na programistę i nie każdy zostanie programistą. Taka jest smutna prawda, której jak ognia boją się poruszać wszelkiej maści firmy prowadzące szkolenia z programowania tzw. bootcampy.

Tak samo jak nie każdy nadaje się na bycie koszykarzem, piłkarzem czy strongman-em, tak samo nie każdy sprawdzi się w roli programisty.

Musicie sobie to drodzy czytelnicy uświadomić i nie wierzcie cudownym sposobom jakie prezentują różni magicy, że każdy może to robić. Programowanie samo w sobie nie wydaje się jakimś kosmicznym zajęciem, jednak wymaga od osoby tym się zajmującej specyficznych cech charakteru, którymi nie każdy dysponuje.

Żeby zostać programistą potrzeba umiejętności logicznego myślenia, wytrwałości (często projekty ciągną się długo), dociekliwości, zdolności matematycznych, dostosowania swoich procesów myślowych do ograniczonych zasobów maszyny jaką jest komputer. Jak to mawia mój kolega programista z wieloletnim stażem: „Komputer to głupia maszyna o zdolnościach intelektualnych młotka, musisz jej wszystko wytłumaczyć w jej prostolinijnym języku, tak aby można było coś z tego ulepić” (cytat lekko zmodyfikowany na potrzeby bloga 😉). Ponadto dobrze jest umieć szybko zdobywać nowe informacje. Często nie warto wymyślać koła na nowo i szukać rozwiązań do własnych modyfikacji w Internecie. Dobrze jest zrobić sobie „test na programistę” i od tego zacząć rozważania nad rozpoczęciem nauki i/lub zmiany branży na IT. I być może okaże się, że programowanie nie jest Twoim powołaniem…

Na szczęście nic straconego, ponieważ IT to nie tylko programowanie!

Codziennie przeglądając Internet, będąc karmionym różnymi reklamami FB, mam wrażenie, że branża IT kręci się jedynie wokół programistów, a to jest nieprawda! Jest masa ofert pracy np. w support-cie czyli wsparciu technicznym, ponadto zarobki w support-cie wcale nie odbiegają od zarobków programistów, często je przewyższając. Sam jestem tego idealnym przykładem: od Przedstawiciela Handlowego do Inżyniera Systemów.
Więcej na ten temat będziemy rozmawiać na organizowanych warsztatach, dlatego już dziś zapraszam Cię do kontaktu – https://itscool.pl/#kontakt !

Musicie zrozumieć, że IT jak każda inna branża potrzebuje kompletnego zaplecza, programowanie to jedna z działek tej branży. Jeśli posiadasz inne umiejętności i/lub cechy charakteru, jesteś zainteresowany/zainteresowana pracą w IT to warto się sprawdzić odkrywając dziedziny branży IT, w których możesz znaleźć pracę w Polsce.

Zapraszam do kontaktu i pozdrawiam.

IT is cool!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments