POWRÓT
Blog_wpis_3

Branża IT, co to?

Chwilę zajęło mi znalezienie tematu na dzisiejszy odcinek bloga. Zastanawiałem się jak zacząć i doszedłem do wniosku, że najlepiej zacząć od początku (wow! 😀 ). Branża IT, co to i z czym to się je?

Branża IT, co to więc jest? Wiele osób szukających pracy w tej branży, nie mających wcześniej wiele doświadczenia, najczęściej kojarzy IT z programowaniem. 

Nie jest to dziwne, ponieważ deficyt programistów na rynkach zagranicznych oraz rodzimym nadal istnieje. Świadczą o tym sławne już w sieci zarobki programistów 15k oraz ogólne trendy i zachęty różnych organizacji kształcących przyszłych koderów.

Postaram się omówić jak sprawa wygląda z mojej perspektywy.

IT tak samo jak inne dziedziny gospodarki jest bardzo zróżnicowane.

Piekarz wytwarza chleb z mąki, drożdży, wody itd. i potrzebuje tych składników do produkcji, ale również prądu oraz innych czynników, tak samo jest z IT. Są ludzie „produkujący” oprogramowanie, są ludzie budujący infrastrukturę, ludzie od konserwacji infrastruktury, ale również oprogramowania. Czy zastanawialiście się skąd biorą się tzw. „patch”-e do różnych programów np. gier albo systemów operacyjnych jak Windows? Często takie poprawki piszą-programują ludzie, którzy niekoniecznie brali udział w samym procesie tworzenia software-u, ale konserwacja (maintenance z angielskiego) jest konieczna, aby poprawić działanie danej aplikacji i/lub zabezpieczyć aplikację poprzez rozwiązywanie różnych błędów w zabezpieczeniach.

Piszę o programistach, administratorach, sieciowcach, a IT to znaczenie więcej możliwości rozwoju.
W IT najczęściej pracuje się nad projektami, za projekty odpowiedzialni są różni ludzie, jak product owner-rzy, product manager-owie, scrum master-rzy itp. Oprogramowanie wymaga intensywnego testowania, za które odpowiedzialni są testerzy. Sama działka testowania jest na tyle rozbudowana, że nie jestem w stanie zamieścić wszystkiego w jednym wpisie, dlatego zachęcam do udziału w naszych warsztatach, gdzie sprawę działów IT omówimy sobie bardziej szczegółowo razem z gośćmi, specjalistami różnych dziedzin IT.

IT jest narzędziem, które pomaga ludziom osiągać różne cele.

Pisarzom oprogramowanie pozwala edytować teksty i na bieżąco poprawiać ortografię, następnie systemy i sieci komputerowe natychmiastowo przesyłać pliki do wydawcy, który może wydać książkę w postaci papierowej, bądź co coraz bardziej popularne, w postaci elektronicznej. Fotograf upiększy zdjęcia młodej pary dzięki programom graficznym, złoży film z wesela, potem wszystko spakuje na pen drive lub udostępni klientom w chmurze.

Tak po krótce wygląda ta dziedzina gospodarki, IT służy nam wszystkim do wymiany informacji, zwiększania produktywności oraz zwykłej codziennej wygody i rozrywki. IT dla ludzi korzystających z efektów końcowych to wygoda i szybkość w komunikacji, tworzeniu, biznesie; dla specjalistów IT to forma jaką przyjmują systemy, sieci, architektura tak, aby działać jak najsprawniej, bezawaryjnie, najbezpieczniej i po optymalnych kosztach dla przedsiębiorcy.  

Ja swoją przygodę w IT zacząłem i kontynuuję w tzw. utrzymaniu produkcji. O gotowych systemach i aplikacjach dających użytkownikom wartość, mówimy jako o produkcji. O systemach i aplikacjach na których testowane są poprawki mówimy o środowisku testowym lub tzw. „dev-owym” (dev-development z angielskiego), w rozbudowanych organizacjach mamy do czynienia również ze środowiskami QA czy Quality Assurance, gdzie testowane są aplikacje przed wyjściem na produkcję. Dotarcie do poziomu Senior zajęło mi parę lat, ale jestem przykładem na to, że dla chcącego nic trudnego i każdy może osiągnąć podobne rezultaty.

Chciałbym na naszych zajęciach zapoznać Was z różnymi dziedzinami IT, tak abyście mogli dopasować swoją ścieżkę kariery w IT do Waszych zainteresowań, umiejętności i chęci rozwoju, dlatego zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy bądź telefonicznie. https://itscool.pl/#kontakt

IT is cool!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments